сряда, 28 май 2014 г.

Диагноза и лечение на камъни в бъбреците

Диагностицирането на камъните изисква изследване на пикочните пътища, което включва:
  • рентген или ултразвук на бъбреците и пикочния мехур
  • компютърна томография (CT)
Възможно е да се направят и допълнителни изследвания на кръвта и урината, за да се изключи възможността за инфекция или увреждане на бъбреците. Също така лекаря може да иска от пациента и урината от последните 24 часа с цел измерването нейния обем и химичен състав. Част от диагностицирането са и въпроси свързани с т.нар медицинска история на пациента, начина на живот и хранене.

Що се отнася до лечението, по-малките по размер камъни могат да преминат през уринарната система с помоща на много вода - от 6 до 8 чаши дневно. За по-големи камъни съществуват следните варианти на лечение:

  • Медикаментозно лечение - някои медикаменти могат да помогнат предпазването от калциеви камъни и такива на основата на пикочната киселина, контролирайки нивото на алкали и киселина в урината, които са основни фактори в кристалното образуване.
  • Хирургично лечение - има 3 хирургични начина за лечение на камъни

Екстракорпорална литотрипсия с ударни вълни (EКЛТ)


Пациента ляга върху специална машина, която произвежда ударни вълни. Те се създават извън тялото и преминават през кожата и тъканите докато достигнат до камъните. Камъните се разбиват на малки парченца, които след това се изхвърлят с урината. Процедурата се извършва в амбулаторни условия, а времето за възстановяване е относително кратко и повечето хора се връщат към обичайните си занимания след няколко дена. Възможно е и наличието на кръв в урината някокло дена след лечението.

Понякога малки парченца от разбития камък, могат да запушат пикочните пътища, което налага поставянето на стент в уретера, за да могат парченцата да излязат.

Перкутанна нефролитолапаксия

Използва се, когато камъка е сравнително голям или е на място, което не позволява ефективното използване на екстракорпоралната литотрипсия.

При тази процедура хирурга прави малък разрез на гърба, чрез който със специален уред - нефроскоп, се достига директно до бъбрека. С нефроскопа камъка се локализира и премахва. След операцията, в бъбрека се оставя малка тръбичка, наречена нефростома.

Предимството на този метод е, че някои парчета от камъка се премахват директно от бъбрека, а не се изчаква тяхното естествено изхвърляне.

Уретероскопия

Този метод се използва, когато камъните са разположени в долната или средна част на уретера. Хирурга прокарва през уретрата и пикчония мехур до уретера уретероскоп, малък фибероптичен инструмент, с чиято помощ се локализира и с лазерна енергия се разбива камъка. След това с помоща на кошничка на уретероскопа се премахват парченцата. Възможно е да бъде поставен стент в уретера в продължение на няколко седмици с цел оттичането на урината.


Няма коментари:

Публикуване на коментар